Aktuality

3. listopadu 2022

Jak se rozdíl mezi mzdy a platy v sociálních službách promítá do života pečovatelky Oliny Pružinové z Diakonie Krabčice, psali v listopadovém vydání deníku Právo.

Nižší mzda v neziskovém sektoru má logicky za následek také nižší čerpání nemocenské při pracovní neschopnosti. Platí tedy také, že za stejnou práci by měla být nejen stejná odměna, ale při nemoci také stejná nemocenská.

"Nízké mzdy jsou v sociálních službách závažným systémovým problémem. Přispívají k nedostatku a vysoké fluktuaci zaměstnanců, výrazně omezují šíři aktivit vhodných pro udržování dobré fyzické i psychické kondice,"

říká Dalibor Hála, mluvčí Diakonie Českobratrské církve evangelické

Text článku

26. října 2022

deník Právo / článek Odměny v sociálních neziskovkách zaostávají

"Ten rozdíl mezi platovou a mzdovou úrovní je ve všech odvětvích a je až posledních sedm osm let. Do roku 2015 to bylo tak, že mzdy byly vyšší než platy, pak byly nastejno a pak se nůžky rozevřely. Platy rostly velmi dynamicky, zvyšovaly se až o deset procent každý rok a mzdy k tomu nestačily dorůstat."

Jiří Horecký, prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb (APSS).

Text článku

17. května 2022

Hostem podcastu Žilinská 2 byla Lenka Sadilová, ředitelka sociálních služeb Armády spásy pro oblast Čech.

V podcastu poukazovala mimo jiné na fakt, že neziskové organizace nemají jistotu nebo garanci příjmu, se kterým mohou pro daný rok počítat. Žijí tak stále v určité nejistotě, která se přenáší i na jejich zaměstnance. I když je neziskový sektor sociálních služeb financován ze státem přerozdělených prostředků (prostřednictvím krajů), jsou tyto prostředky z dotačních titulů nenárokové.

Druhou částí problému je, že o výši dotací pro jednotlivé služby se rozhoduje po započetí roku, kdy samozřejmě již běží mzdy.

Může se tak stát, že sociální služba platí své zaměstnance stále dál dle pracovních úvazků předešlého roku a cca po třech měsících fungování (cca v březnu) se dozví, že dotace bude daný rok menší. Samotné dotační prostředky pak přichází v druhém kvartálu roku. První kvartál tak zaměstnavatelé musí hradit ze svých rezerv, které (právě kvůli vysoké závislosti na dotacích státu) často nemají.

Jak uvádí Lenka Sadilová, naštěstí nastíněná praxe nebývá běžná, ale míra nejistoty při financování neziskového sektoru neprospívá ani jeho rozvoji, ani komfortu zaměstnanců a zaměstnavatelů.

"Část našich zaměstnanců po čase odchází, protože se jim rozrostla rodina a za stejnou práci v jiné organizaci získají významně víc peněz."

Lenka Sadilová, ředitelka sociálních služeb Armády spásy pro oblast Čech 

Více se dozvíte v podcastu:

7. dubna 2022

P10 se zúčastnila v Poslanecká sněmovně Parlamentu České republiky zasedání podvýboru pro sociální služby a osoby zdravotně postižené.

Tématem jednání byla kampaň Stejná odměna. Dalším bodem jednání bylo Financování sociálních služeb v roce 2022 a dalších letech představené zástupcem MPSV.

13. února 2022

iRozhlas.cz / 'Chceme stejnou odměnu.' Pracovníci nestátních sociálních služeb vyrazili do boje za rovné podmínky

"Když jsem nastupovala do sociálních služeb, tak jsem tušila, že tady ze mě nebude jednoho krásného dne milionář. Zatím nemám rodinu. Vyjít s penězi zvládám, nemůžu si ale zdaleka vyskakovat. Ve chvíli, kdy bych ale měla rodinu, tak už by to určitě byl problém."

Gabriela Podzemská, vedoucí Nízkoprahového denního centra organizace Naděje

Odkaz na článek

11. února 2022

TV Seznam / Večerní zprávy, reportáž Zuzany Panchártkové

"Rozdíl mezi tím, kolik peněz bere například zdravotní sestra v charitě, a tím, co jí může nabídnout státní zařízení, je 10 až 15 000 korun. V extrémních případech mohou mít sestry z neziskovek na výplatní pásce až o 20 000 méně."

9. února 2022

Hostem pořadu Interview na Seznam Zprávy byl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

Kromě dalších témat se krátce vyjádřil i k situaci financování sociálních služeb a nerovnosti mezi mzdami v neziskovém a platy ve veřejném sektoru.

Odkaz na záznam pořadu - Téma Stejné odměny v čase 15:05