Dělám za tři, na výplatní pásce to ale není vidět

01.02.2022

Je krátce po sedmé a obyvatelé Domova svaté Rodiny se probouzí do nového dne. Každý z nich je jedinečný, jedno ale mají společné. Od narození žijí s těžkým zdravotním postižením, odkázaní na pomoc druhých.

Někteří zůstali na světě sami, o jiné se už rodiče kvůli pokročilému věku postarat nezvládají. A proto jsem tu já, zdravotní sestra Ludmila, abych jim vlídnou péčí, porozuměním a bezpečným zázemím vynahradila vše, o co je život připravil.

Většina našich klientů má omezenou svéprávnost a trpí řadou nemocí, ke kterým s věkem přibývají další. Potřebují nepřetržitý dohled a každodenní zdravotní péči. Několikrát za den proto roznáším léky, doprovázím je k lékaři, měním obvazy, ošetřuji drobná i větší zranění, v případě, že už nevím kudy kam, radím se s lékařem. Celý den se nezastavím, vždy si ale najdu čas, abych se ujistila, že se u nás lidé cítí dobře a nic je netrápí.

Nám sestrám i našim klientům by často dost ulevila třeba bezbariérová koupelna. Zmizela by část jejich pocitů bezmoci a ostychu a nám odpadlo namáhavé zvedání a přenášení. Přes všechny snahy vedení však peníze na takhle velký výdaj zatím nezbývají. Děláme všechno pro to, abychom klientům poskytli opravdový domov, přívětivé, útulné místo, kde jim nic nechybí, ale místo toho musíme čekat na nějakou dotaci.

Má práce je náročná, ale zároveň mi hodně dává. Lidé, o které pečuji, mi přirostli k srdci a denně díky tomu vidím, co je v životě opravdu důležité. Kdykoli se na sebe s klienty vzájemně usmějeme, na chvíli zapomenu na všechny těžkosti, se kterými se společně potýkáme.

Někdy je práce tolik, že bychom na ni na směně potřebovaly být alespoň dvě. Najít posilu je ale skoro nemožné. Sestry, které pracují v podobných zařízeních jako já, mají totiž výrazně nižší mzdy než jejich kolegyně v nemocnicích s tabulkovými platy. Nástup do sociálních služeb neziskovky si proto při dnešním zdražování každá dobře rozmyslí. Kdo ale bude zajišťovat domov našim klientům pak?

Ludmila Uhrová, zdravotní sestra

Domov svaté Rodiny, Arcidiecézní charita Praha